طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری | 10 حقیقت جالب که در مورد طراحی رابط کاربری نمی‌دانستید!

رابط کاربری (UI) و تجربه‌ی کاربری (UX) برای بسیاری از افراد، کلماتی ناشناخته هستند. این کلمات معمولا به درستی تعریف نمی‌شوند و یا تعریف مشخصی در ذهن بسیاری از طراحان وب ندارند. برخلاف بسیاری از مقالات که تمرکز خود را بر روی جنبه‌ی فان و خنده دار موضوع می‌گذارند و صرفا فقط قصد دارند تا شما را سرگرم کنند، ما قصد دارید در این مقاله به برخی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های User Interface یا رابط کاربری بپردازیم.
در ادامه با فراوردپرس همراه باشید تا برخی از باید و نباید‌ها در مورد رابط کاربری و برخی از ترفند‌های مربوط به آن‌ را به شما توضیح دهیم. پس بدون اندکی تعلل، برویم تا 10 حقیقت جالب در مورد طراحی رابط کاربری را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

رابط کاربری ترکیب مفیدی از طراحی بصری و روانشناسی است

رابط کاربری ترکیب مفیدی از طراحی بصری و روانشناسی است

بسیاری از طراحان وب در زمان طراحی سایت ، به اشتباه فکر می‌کنند که طراحی رابط کاربری صرفا فقط برای زیبایی ظاهری است. اما این طرز تفکر به شدت اشتباه بوده و سطح کاری شما را پایین می‌آورد.

UI یا User Interface ترکیبی از زیبایی ظاهری و روانشناسی است و فقط در مورد این نیست که با خود فکر کنیم “آیا طراحی من به اندازه کافی زیبا است؟ پس اگر کار من ظاهر زیبایی دارد، من یک استاد کار UI هستم!”. شاید باورتان نشود، اما طرز فکر 70 درصد از طراحان وبسایت همین است.

نکته اصلی اینجاست که باید فکر کنیم که “آیا طراحی من قادر است تا کاربران را ترغیب به خرید کند؟ آیا رابط کاربری من آسان و قابل تعامل است؟”. پس اگر در طراحی خود به این مسائل هم فکر می‌کنید، شما معنی و مفهوم اصلی UI را به درستی متوجه شده‌اید.

برای طراحی یک رابط کاربری خوب، نیز به هیچگونه مدرک روانشناسی ندارید؛ فقط کافی است تا خودتان را جای کاربران سایت بگذارید و از دید آن‌ها به کار خودتان بنگرید.

طراحی رابط کاربری - دو مبحث UI و UX با یکدیگر متفاوت هستند

دو مبحث UI و UX با یکدیگر متفاوت هستند

بسیاری از مردم، حتی کسانی که در این دو مبحث حرفه‌ای هستند، UI و  UX را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.

به طور ساده بخواهیم بگوییم، UX مخفف کلمه‌ی User Experience یا تجربه‌ی کاربری است که بر‌روی المان‌های سایت تمرکز دارد و برای این ساخته شده تا کاربران بتوانند به سادگی و راحتی هرچه بیشتر با سایت تعامل داشته باشند.

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم، UI نیز مخفف User Interface است که بر‌روی جنبه‌ی ظاهری سایت تمرکز بیشتری دارد. اما همانطور که در مورد اول ذکر کردیم، نباید تمرکز خود را صرفا روی زیبایی کار بگذارید و باید زیبایی و روانشناسی و تکنیک‌های فروش را نیز در کار خود به کار ببرید.

این دو با یکدیگر متفاوت هستند، اما یک هدف مشخص دارند و آن هدف این است که تجربه‌ی سایت برای کاربران لذت بخش و کارآمد باشد.

به جای یک یا دو نفر، جمعیت بیشتری را در نظر بگیرید

یکی از تکنیک‌های رسیدن به بهترین طراحی UI و UX این است که خودتان را جای کاربران در نظر بگیرید و از دید آن‌ها به سایت خود بنگرید. اما اشتباه بزرگ برخی از طراحان این است که فقط یک کاربر را در نظر می‌گیرند و این باعث می‌شوند تا ناخودآگاه علایق شخصی خود را در کار وارد کنند.

پس برای جلوگیری از بروز این مسئله، سعی کنید جمعیت بیشتری را در نظر بگیرید و به جای تمرکز روی یک کاربر، ببینید که اصلی‌ترین شباهت‌ میان عده‌ زیادی از کاربران چیست. هرچه باشد، کاربران شباهت‌هایی را هم با یکدیگر دارند.

طراحی رابط کاربری در مورد آسان کردن است

UI در مورد آسان کردن هرچه بیشتر است!

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که در زمینه‌ی UI صورت می‌گیرد، تمرکز روی زیبایی به جای آسان بودن است. تصور کنید که یک منوی بسیار زیبا و رنگارنگ طراحی کرده‌اید، اما آن را در جایی قرار داده‌اید که کاربران برای پیدا کردن آن باید فسفر بسوزانند!

پس بهترین حالت این است که منوی زیبای طراحی شده را در بالای سایت قرار دهید تا کاربران بتوانند این مورد مهم را در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کنند. به همین راحتی و خوشمزگی!

UI یک طرز فکر خاص است

معمولا روش استفاده‌ی کاربران از یک وبسایت، به یک شکل است. به عنوان مثال، بسیاری از کاربران در فضای بالایی سایت و در هدر به دنبال منوی اصلی می‌گردند. به همین دلیل هم است که یک سری از موارد در طراحی رابط کاربری رایج و اکثر مواقع ثابت هستند.

اگر واضح‌تر به موضوع بنگرید، متوجه خواهید شد که UI یک طرز فکر خاص است. طرز فکری که باید با لطافت و احترام با آن برخورد شده و به معنای واقعی روی آن وقت بگذارید.

سعی کنید که به جای تهیه یک چک لیست و انجام دادن UI از روی آن (که به نتیجه‌ی وحشتناکی ختم خواهد شد!)، موارد اصولی طراحی یک UI ساده و کاربردی را فرا بگیرید و سپس با احترام و تمرکز لازم به طراحی رابط کاربری وبسایت بپردازید.

نقش Lorem در طراحی رابط کاربری

اگر همچنان در وبسایت خود Lorem Ipsum دارید، باید یک فکر اساسی به حال UX و UI وبسایت بکنید!

اگر حتی شما تنها کسی هستید که می‌توانید وبسایت را ببینید و سایت هنوز به مرحله‌ی اجرا نرسیده است، از قرار دادن Lorem Ipsum در بخش‌های مختلف سایت اکیدا خودداری کنید.
شاید بپرسید، چرا؟ دلیلش این است که با وجود آن نگه‌ دارنده‌های متن، نمی‌توانید نتیجه نهایی سایت را به درستی تصور کنید.

اما بدترین اتفاق ممکن این است که شما استارت سایت را بزنید و آن نگه دارنده‌های متن به همین حالت مانده باشند.

ما بار‌ها به وضوح مشاهده کرده‌ایم که بسیاری از سایت‌ها همچنان Lorem Ipsum و “آیا این اولین سایت شما است؟ کلیک کنید تا اولین مطلب خود را بنویسید” را در سایت خود دارند و این نمای خوبی از وبسایت شما را به نمایش نمی‌گذارد. پس حواستان را به خوبی جمع کنید که اعتبار سایتتان را در همان اوایل به باد ندهید.

بسیار از وبسایت‌ها طراحی UI و UX ضعیفی دارند

در اوایل این مقاله، اشاره کردیم که بسیاری از وبسایت‌ها نمی‌دانند که چگونه و در کجا، منوی فهرست و صفحات را قرار دهند. این تنها بخش کوچکی از مشکلات بسیاری از وبسایت‌ها است.

وبسایت‌هایی هستند که در انتخاب فونت ضعیف عمل کرده‌اند و یا فونت خود را با سایزی می‌نویسند که حتی شخصی با بینایی ضعیف می‌تواند بدون عینک آن متن را بخواند.

بسیاری نیز در انتخاب رنگ‌ها اشتباه می‌کنند و یا صفحات بسیار مهم و کلیدی مانند “درباره ما” و “سوالات مکرر” را نادیده می‌گیرند.

حتی سایت‌هایی هستند که صفحه‌ی “تماس با ما” نیز ندارند و این مسئله اعتماد کاربران به سایت را کاهش می‌دهد.

شما قرار نیست که بنشینید و به مدیران این سایت‌ها هشدار دهید؛ در عوض می‌توانید خودتان این نکات را اجرا کرده و چند قدم از بقیه جلوتر باشید.

طراحی رابط کاربری در فروش
طراحی رابط کاربری در فروش

طراحی رابط کاربری می‌تواند باعث بوجود آمدن معامله یا از بین رفتن آن شود

تمام کسانی که در زمینه‌ی تبلیغات فعالیت می‌کنند، به خوبی می‌دانند که طراحی بصری مکمل متن است و این دو با هم می‌توانند ترکیب هولناکی برای جذب کردن مشتری باشند.
یک طراحی بصری بسیار عالی همراه با یک متن ضعیف و زننده یا یک متن عالی که در پس یک طراحی بی روح نشسته است، معامله را برای شما بر هم خواهند زد.

در عوض،‌ زمانی که ذهن خود را روی یک هدف مشخص متمرکز کرده و برای رسیدن به آن هدف تلاش کنید، خواهید دید که در نهایت توانسته‌اید تا یک طراحی رابط کاربری شگفت انگیز را پیاده کنید.

در ابتدای این مقاله اشاره کردیم که طراحی رابط کاربری یک طرز فکر است! پس به جای تمرکز روی این مسئله که “من باید همین امروز رابط کاربری سایتم را تمام کنم!” روی این مسئله تمرکز کنید که چه مواردی می‌تواند باعث جذب کردن بیشتر مخاطبین و راحتی کار برای آن‌ها شود.

راحتی و کاربردی بودن، مهم تر از ترکیب‌ رنگ‌ها و استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا است!

بسیاری از شرکت‌ها و نهاد‌ها، یادشان می‌رود که کاربر آمده است تا از سایت استفاده کند و نیامده است که آن را از بالا تا پایین مشاهده کند و برود! پس محض رضای خدا ذهنیت خود را تغییر بدهید!

اینکه سایت زیبا باشد و با آخرین تکنولوژی‌ و متد‌های روز ساخته شده باشد، اصلا ایراد بزرگی نیست و در عوض امتیاز بزرگی نیز محسوب می‌شود. اما در این بین، برخی از طراحان آن قدر درگیر رنگ‌ بندی و زیبایی و این دست از مسائل می‌شوند که یادشان می‌رود، کاربر باید بتواند از سایت استفاده کند و زیبایی خالی به کار هیچکس نمی‌آید.

پس برای ساعاتی خودتان را جای کاربران بگذارید و ببینید که آیا طریقه استفاده و گشت و گذار در سایت راحت است یا خیر.

طراحی رابط کاربری یک تفریح عالی است! از آن لذت ببرید

شاید بعد از خواندن 9 نکته قبلی، به این نتیجه رسیده باشید که طراحی یک رابط کاربری خوب، زحمت و اعصاب خوردی‌های زیادی را برای شما بوجود خواهد آورد.
اما تا زمانی که نتوانید از کار و زمانی که به آن اختصاص می‌دهید لذت ببرید، به نتیجه‌ی مطلوبی نخواهید رسید و صرفا فقط درجا خواهید زد.

فکر کردن به این مسئله که کاربران به طراحی رابط کاربری شما چه واکنشی خواهند داشت، نباید استرس آور باشد؛ بلکه باید از فکر کردن به این مسئله لذت ببرید تا بتوانید راه‌های جدیدی را برای خلق یک رابط کاربری هرچه آسان‌تر و کاربردی‌تر پیدا کنید.

پایانبندی

اگر مدت زمان زیادی است که در زمینه‌ی طراحی UI و  UX فعالیت می‌کنید، باید تمرکز کنید که موارد گفته شده در مقاله را رعایت نمایید. اما اگر بار اول است که در مورد این دو مقوله می‌شنوید، می‌توانید با خواندن آموزش‌های بیشتر و مشاهده‌ی ویدیو‌های آموزشی در وبسایت یوتیوب، به یک حرفه‌ای در زمینه‌ی طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه‌ی کاربری تبدیل شده و شروع به پول در آوردن کنید.

امیدواریم که از مقاله لذت برده باشید و همچنین یادتان نرود که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: uigarage

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *