بک لینک چیست

بک لینک چیست و چرا برای سایت از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اگر به تازگی کار خود را در زمینه‌ی سئو شروع کرده باشید، بار‌ها برایتان این سوال پی آمده است که بک لینک چیست و دقیقا چه ارتباطی با روند سئوی وبسایت ما دارد؟ این مقاله برای شما است تا آن را کند و کاو کنید و پاسخ‌های خود را پیدا نمایید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بک لینک مسیری است از یک وبسایت به یک وبسایت دیگر. اگر بخواهیم به ساده ترین شکل ممکن توضیح دهیم، زمانی که یک وبسایت، لینک یک وبسایت دیگر را در در وبسایت خود قرار دهد، بک لینک بوجود می‌آید.

گوگل و سایر موتور‌های جست و جو، بک لینک را به عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی مهم محسوب می‌کنند و وبسایت‌ها و صفحه‌هایی که بک لینک بیشتری داشته باشند، رتبه‌های بهتری را در نتایج جست و جو دریافت خواهند کرد.

چرا بک لینک در نزد موتور‌های جست و جو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؟

بک لینک به عنوان یک رای برای وبسایت محسوب می‌شود و زمانی که یک وبسایت دارای اعتبار به وبسایت شما لینک دهد، به موتور‌های جست و جو می‌گوید که “این وبسایت مفید و کاربردی است.”

پس هرچقدر وبسایت شما بک لینک بیشتری داشته باشد، از رتبه‌ی بهتری در نتایج گوگل بهره خواهد برد.

استفاده از لینک‌ها در الگوریتم‌ موتور جست و جو، چیز جدیدی نیست. سیستم لینک سازی و بک لینک، پایه‌ی اصلی الگوریتم گوگل Pagerank را تشکیل داده است و تاثیر به سزایی را در بالا بردن پیج رنک یک وبسایت دارد.

به همین دلیل است که حتی پس از بوجود آمدن تغییرات بسیار زیاد در الگوریتم‌ های گوگل ، بک لینک هنوز هم یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های رتبه‌بندی یک وبسایت در نتایج جست و جو است.

گوگل نیز بار‌ها به صورت کاملا رسمی اعلام کرده است که بک لینک یکی از سه فاکتور مهم این موتور جست و جو است و وبسایت‌هایی که بک لینک‌های بیشتری را داشته باشند، از رتبه‌ی بهتری در نتایج جست و جو برخوردار خواهند بود.

بک لینک چیست
بک لینک چیست

چه نوع بک لینک ‌هایی با ارزش‌تر هستند؟

باید به این مسئله اشاره کنیم که ارزش همه‌ی بک لینک ها با یکدیگر یکسان نیست و برخی از بک لینک‌ ها حتی می‌توانند تاثیر برعکس و مخرب داشته باشند.
به طور ساده بخواهیم بگوییم، یک بک لینک با کیفیت ارزش بیشتری از هزار بک لینک بی کیفیت دارد. پس تمرکز خود را روی گرفتن بک لینک‌های با ارزش بگذارید.

بگذارید به صورت دقیق‌تر برای شما توضیح دهیم. فرض کنید که یک شخص مهم قرار است تا شما را به یک شخص مهم‌تر و پر نفوذ‌تر معرفی کند. آن شخص مهم‌تر را گوگل فرض کنید و هرچقدر اعتبار آن شخصی که قرار است شما را معرفی کند بیشتر باشد، اعتبار شما نیز نزد گوگل بالاتر خواهد رفت.

این مفهوم سالیان سال است که به عنوان “اعتبار دامنه یا Domain Authority” شناخته می‌شود و هرچقدر اعتبار دامنه‌ی یک وبسایت بالاتر باشد، بک لینک آن وبسایت برای وبسایت شما با ارزش‌تر خواهد بود.

زمانی که یک وبسایت دارای اعتبار بالا به شما لینک دهد، گوگل آن لینک را به عنوان یک فاکتور مهم در نظر می‌گیرد و ارزش زیادی را برای وبسایت شما قائل می‌شود. امکان دارد که وبسایت شما پس از دریافت یک بک لینک با کیفیت از یک سایت دیگر، با افزایش ترافیک بسیاری زیادی رو به رو شود.

بدست آوردن این نوع بک لینک‌ ها، زحمت زیادی را می‌طلبد، اما ارزش آن را دارد که برایشان وقت بگذارید.

نکته مهم 1: از کلید واژه‌های مهم خود در انکر تکست بک لینک‌ های خود استفاده کنید

همانطور که می‌دانید، انکر تکست‌ها متن‌های دارای لینک هستند و شما باید از کلمات کلیدی مهم خود در انکر تکست‌هایی که قرار است نقش بک لینک شما را داشته باشند، استفاده کنید.

در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از یک انکر تکست را مشاهده کنید:

البته باید حسابی حواس خود را جمع کنید تا از راه‌های غیر طبیعی با کلید واژه‌های مهم و هدف خود، بک لینک دریافت نکنید. در حال حاضر گوگل الگوریتم پنگوئن را برای مبارزه با لینک سازی غیر طبیعی و اسپم تولید کرده است و در صورتی که قصد داشته باشید تا با روش‌های سئوی کلاه سیاه بک لینک غیر طبیعی دریافت کنید، تاوان بدی را پس خواهید داد.

بک لینک چیست
بک لینک چیست

نکته مهم 2: سایتی که به شما لینک داده است باید به نوعی به موضوع وبسایت شما نزدیک باشد

زمانی که وبسایتی به وبسایت دیگری لینک می‌دهد، گوگل این وظیفه را دارد که ارتباط محتوایی دو وبسایت را با یکدیگر بررسی کند. به همین سبب، زمانی که شما به عنوان مثال محتوایی را در مورد دیجیتال مارکتینگ منتشر کرده باشید و وبسایت دیگری در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ به آن وبسایت لینک داده باشد، قدرت آن لینک بیشتر از لینک‌های دیگر خواهد بود. بنابراین سعی کنید از وبسایت‌هایی که در زمینه‌ی کاری شما فعالیت می‌کنند بک لینک دریافت کنید.

نکته مهم 3: بک لینک Dofollow دریافت کنید

گوگل و سایر موتور‌های جست و جو، لینک‌هایی که تگ NoFollow داشته باشند را نادیده می‌گیرند. به مثال زیر توجه کنید:

به طور ساده بخواهیم بگوییم، موتور‌های جست و جو لینک‌های نو فالو را در رتبه‌بندی وبسایت شما در نتایج جست و جو تاثیر نخواهند داد و الگوریتم‌های خود را روی آن استفاده نخواهند کرد.

خوشبختانه تعداد بسیاری از لینک‌های موجود در دنیای اینترنت، دو فالو هستند. اما برخی از لینک‌هایی هم که تعداد بسیار زیادی از افراد به اشتباه وقت زیادی را روی آن‌ها می‌گذارند، نو فالو هستند و ارزش وقت گذاشتن را ندارند.

به عنوان مثال، عده‌ای از افراد هستند که در نظرات وبسایت‌های مختلف‌، لینک وبسایت  خود را گذاشته و تصور دارند که آن لینک تاثیر بسزایی را در روند سئو وبسایتشان داشته باشد. این لینک که به عنوان “بک لینک کامنت” شناخته می‌شود، نوفالو بوده و تاثیری را در روند رتبه‌ گیری شما در نتایج جست و جو نخواهد داشت.

بک لینک چیست / پست به عنوان مهمان
بک لینک چیست / پست به عنوان مهمان

نکته مهم 4: تعداد لینک‌هایی که از یک وبسایت دریافت می‌کنید مهم نیست، قدرت لینک مهم است

تصور کنید که یک وبسایت یکبار به شما لینک داده است و تصمیم می‌گیرد تا برای بار سوم، چهارم و بیشتر به شما لینک بدهد. اما آیا قدرت لینک‌های بعدی نیز به همان اندازه خواهد بود؟ به طور قاطم می‌توانم بگویم که خیر.

دریافت هزار لینک از هزار وبسایت مختلف، بهتر از دریافت هزار لینک از یک وبسایت است. گوگل توصیه کرده است که برای دریافت نتیجه‌ی بهتر، سعی کنید که از وبسایت‌های مختلفی بک لینک بگیرید. این یعنی امکان دارد که یک وبسایت 500 بک لینک از دو وبسایت داشته باشد، اما وبسایت دیگری که تنها 20 بک لینک از 20 وبسایت مختلف دریافت کرده، قدرت بیشتری داشته باشد.

حال که یاد گرفتید چه نوع بک لینک‌هایی می‌توانند برای وبسایت شما مفید باشند، می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه می‌توانید این بک لینک ‌‌های قدرتمند را تولید کنید.

محتوایی را در وبسایت خود قرار دهید که ارزش لینک دادن را داشته باشند

اگر می‌خواهید که مردم از وبسایت خودشان به وبسایت شما لینک بدهند، باید آن‌ها را با محتوا و موارد جذاب وبسایت خودتان مجذوب کنید و آن‌ها را متقائد کنید که وبسایت شما ارزش لینک دادن را دارد.

این محتوا می‌تواند شامل یک پست بلاگ، ویدیو، تصویر، یک قطعه‌ی نرم افزاری، یک تست و یا هرچیز دیگری باشد که می‌تواند نظر مالکین وبسایت‌های دیگر را برای لینک دادن جلب کند.

این محتوا معمولا مفصل‌ترین و منحصر به فرد‌ترین محتوای وبسایت شما است که به سختی در وبسایت‌های دیگر پیدا می‌شود و می‌تواند برای شما هزاران بک لینک را از هزاران وبسایت مختلف دریافت کند.

البته همیشه هم نیاز نیست که برای دریافت بک لینک، یک محتوای جامع و عظیم  بنویسید؛ گاهی اوقات هم می‌توانید با نوشتن آموزش‌های کوچک اما کاربردی، تعدادی بسیار زیادی بک لینک با کیفیت را به سمت وبسایت خود هدایت کنید.

بک لینک چیست؟
بک لینک چیست؟

یکی از بهترین راه‌های دریافت بک لینک، گذاشتن پست‌های گزارش هفتگی و گزارش ماهانه است

حتما به چشمتان خورده است که برخی از وبسایت‌ها، پست هایی را منتشر می‌کنند که در آن، لینک مطالب مهم هفتگی یا ماهانه هول محور موضوع خاصی را از وبسایت‌های مختلف در آن جمع آوری کرده‌اند. این پست‌ها می‌توانند بک لینک‌های با کیفیتی را برای وبسایتتان بوجود بیاورند.

در زیر می‌توانید یک نمونه از این محتوای که به نام Link Roundup شناخته می‌شود را مشاهده کنید:

برای تولید این محتوا، می‌توانید از چند روش زیر استفاده کنید:

  • در مورد موضوعی که می‌خواهید در مورد آن لینک جمع آوری کنید، جست و جو و تحقیق کنید و مهم‌ترین مطالب هول محور آن موضوع را لیست بندی کنید
  • منابع مختلفی که می‌شناسید را چک کرده و مطالب بروز آن‌ها را جمع آوری کنید

از روش شگفت انگیز The Moving Man استفاده کنید

در این تکنیک فوق العاده، شما باید بگردید و وبسایت‌هایی را پیدا کنید که عده زیادی از وبسایت‌های دیگر به آن لینک کرده‌اند، اما دیگر کارامد نبوده و قدیمی شده‌اند.
در قدم بعدی، پس از اینکه نام این وبسایت‌ها را لیست کردید، باید لیست وبسایت‌هایی که به آن‌ها لینک کرده‌اند را نیز در فایلی جداگانه و یا روی کاغذ یادداشت کنید و با ارسال ایمیل به آن‌ها، از آن‌ها درخواست کنید که لینک محتوای شما را با لینک محتوای قدیمی جایگزین نمایند.

یکی از بهترین ابزار‌ها برای پیدا کردن بک لینک‌های یک وبسایت، ابزار آنالیز بک لینک Ahref است. با استفاده از این ابزار می‌توانید لیست نسبتا کاملی از بک لینک‌های یک وبسایت بدست بیاورید که می‌توانند برای شما کاربردی باشند.

لینک سازی از طریق لینک‌های شکسته

این روش به نوعی شبیه به روش The Moving Man است. در این روش، شما باید لینک‌های شکسته‌ی یک وبسایتی که در زمینه‌ی کسب و کار شما در حال فعالیت است را پیدا کرده و با فرستادن یک ایمیل، از آن‌ها درخواست کنید تا لینک شکسته‌ی وبسایتشان را با لینک سالم سایت شما جایگزین نمایند.

ابزار‌های زیادی برای چک کردن و پیدا کردن لینک‌های شکسته‌ی یک وبسایت وجود دارد که می‌توان از بین آن‌ها به Broken Link Checker اشاره کرد.

این برنامه به سرعت لینک‌های شکسته‌ی یک وبسایت را پیدا کرده و با منبع به شما نمایش می‌دهد. در انتها باید با یک ایمیل از مدیر وبسایت درخواست کنید که لینک را جایگزین نماید.

بک لینک چیست / دامین آتوریتی
بک لینک چیست / دامین آتوریتی

ارسال پست به عنوان مهمان

یکی از بهترین روش‌ها برای شروع لینک سازی و دریافت بک لینک، ارسال پست به عنوان مهمان است. خیلی از مدیران وبسایت فکر می‌کنند که این روش دیگر پاسخگو نبوده و منسوخ شده است، اما می‌توان به جرئت گفت که هنوز هم یکی از بهترین روش‌های لینک سازی است.

البته باید در نظر داشته باشید که تنها در وبسایت‌هایی که موضوعشان مرتبط به کسب و کار شما است، پست مهمان ارسال کنید تا بتوانید لینک‌های با کیفیتی را از آن‌ها دریافت کرده و ترافیک روزانه‌ی خود را به صورت قابل توجهی افزایش دهید.

پس اگر یک وبسایت در مورد تغذیه و بدن سازی داشته باشید و بروید و در یک سایت فروش گوشی ایفون پست مهمان ارسال کنید، گوگل تاثیر زیادی را از آن گست برای سایت شما اعمال نخواهد کرد.

اما اگر بروید و در وبسایت‌های مربتط با کسب و کارتان پست‌های مهمان کاربردی و با کیفیت بنویسید، بعد از یک مدت شاهد افزایش چشمگیر رتبه وبسایتتان در نتایج گوگل خواهید بود.

پیدا کردن سایت‌هایی که در زمینه‌ی سب و کار شما فعالیت می‌کنند می‌تواند بسیار سخت باشد. بنابراین می‌توانید با پیدا کردن افرادی که در زمینه‌ی کسب و کار شما، پست مهمان ارسال می‌کنند، از آن‌ها برای پیشبرد فعالیتتان کمک بگیرید.

 

در این روش پیشنهادی، شما با فرستادن تصویر فرد مورد نظر به گوگل، می‌توانید تمام پست‌های مهمان او را پیدا کرده و سپس در همان سایت‌ها، پست مهمان ارسال کنید.

اینفوگرافیک و سایر امکانات نمایشی

تولید اینفوگرافیک اگر بهترین روش لینک سازی نباشد، قطعا یکی از روش‌های لینک سازی است که هنوز هم تعداد بسیار زیادی از افراد از آن استفاده می‌کنند.

در جدول زیر می‌توانید ببینید که اینفوگرافیک سومین تکنیک پر استفاده‌ی لینک سازی است:

البته نباید انتظار داشته باشید که پس از یک مدت کوتاه، هزاران ترافیک و لینک مختلف را دریافت کنید. بلکه باید کاملا صبورانه و با استراتژی دقیق جلو رفته و به مرور نتایج خوبی دریافت نمایید.

بک لینک چیست / بلاگینگ
بک لینک چیست / بلاگینگ

استفاده از بلاگر‌های حرفه‌ای

یکی از بهترین روش‌های بدست آوردن تعداد زیادی بک لینک، پیدا کردن بلاگر‌های مرتبط به کسب و کارتان و فرستادن یکی از محصولات، پست‌ها و یا هر نوع محتوایی است که می‌توانند برای عده زیادی از افراد به نمایش گذاشته و به نقد و بررسی آن بپردازند.

برای استفاده از این روش از طریق مراحل زیر اقدام کنید:

  • اول از همه کسب و کار مد نظرتان را در گوگل سرچ کنید و سایت‌ها و بلاگ‌های مرتبط به آن را پیدا کرده و لیست کنید
  • سپس به تمامی مدیران آن وبسایت‌ها، ایمیلی را ارسال کنید و از آن‌ها بخواهید که در صورت داشتن علاقه به محصول و یا محتوای شما، آن را در ازای دریافت یک هزینه‌ی مشخص، به نمایش گذاشته و به بررسی آن بپردازند.

تصاحب لینک

گاهی اوقات برخی از وبسایت‌ها هستند که در محتوای خود، از نام برند شما استفاده می‌کنند، اما هیچ لینکی را به آن نمی‌دهند. شما باید این وبسایت‌ها را پیدا کرده و به جای اینکه با خود بگویید “کاش آن را لینک می‌کرد”، به مدیر وبسایت مراجعه کرده و از او بخواهید که نام برند شما را به وبسایتتان لینک کند.

برای پیدا کردن وبسایت‌هایی که از نام برند شما در محتوای خود استفاده کرده‌اند می‌توانید از ابزار‌هایی مانند https://mention.com/en/ و https://backlinko.com/buzzsumo-guide استفاده کنید.

بک لینک چیست / ارتباط لینک‌ها
بک لینک چیست / ارتباط لینک‌ها

از ابزار Haro استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌های بدست آوردن بک لینک، استفاده از ابزار Haro است. در این ابزار، خبرنگار‌هایی به شما مراجعه خواهند کرد و از شما محتوا خواهند خواست. سپس شما با دادن محتوا به آن‌ها، یک بک لینک با کیفیت برای وبسایت خود بدست خواهید آورد.

ابتدا به وبسایت https://www.helpareporter.com/sources/ بروید و در آن ثبت نام کنید

سپس روزانه سه ایمیل دریافت خواهید کرد و با دادن محتوا به آن‌ها، برای خود بک لینک بدست خواهید آورد.

از روش مهندسی معکوس برای بک لینک های رقبای خود استفاده کنید

یکی از جالب‌ترین روش‌های بدست آوردن لینک، استفاده از روش مهندسی معکوس بک لینک رقبا است. این به چه معناست؟ یعنی اینکه شما به پروفایل بک لینک رقبای خود مراجعه می‌کنید و متوجه می‌شوید که رقبای خود، در چه وبسایت‌ها و در چه زمینه‌هایی محتوا تولید کرده و بک لینک دریافت کرده‌اند.

سپس شما نیز با مراجعه کردن به آن منابع، می‌توانید برای وبسایت خود بک لینک بسازید. از بهترین ابزار‌های مشاهده‌ی پروفایل بک لینک یک وبسایت Ahref است.

از فرمت‌های محتوایی استفاده کنید که می‌توانند برای شما لینک تولید کنند

برخی از پست‌ها هستند که به عنوان پست‌های What Posts و Why Posts محسوب می‌شوند. این نوع پست‌ها طرفداران زیادی را در فضای مجازی ندارند، اما محبوبیت زیادی را بین کاربران دارند و می‌توانند لینک‌های با کیفیتی را برای سایت شما تولید کنند.

به عنوان مثال شما یک کسب و کار در زمینه‌ی بدنسازی دارید و می‌توانید با تولید کردن یک مقاله به نام “چرا پروتئین برای تقویت عضلات نیاز است؟”، تعداد بسیاری لینک با کیفیت را از طریق آن دریافت نمایید.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و بتوانید لینک‌های با کیفیتی را برای وبسایت خود بدست بیاورید.

https://backlinko.com/hub/seo/backlinks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *