بردکرامب (Breadcrumb) چیست

بردکرامب (Breadcrumb) چیست و چه تاثیر مثبتی در تجربه‌ی کاربری دارد؟

شاید با خود بپرسید که بردکرامب (Breadcrumb) چیست و برای چه استفاده می‌شود. ما در این مقاله توضیحات کاملی را در مورد بردکرامب آماده کرده‌ایم که می‌توانید در ادامه مطالعه کنید و به اطلاعات خود بیافزایید.

آیا تاکنون شده که برای اولین بار به یک مکان دور از خانه بروید و راه بازگشت را گم کنید؟ شاید در سنین بزرگسالی این مسئله کمتر پیش آمده باشد، اما قطعا در بچگی بار‌ها پیش آمده که مسیر را گم کرده باشید و ترس و وحشت زیادی وجود شما را گرفته باشد.
در آن زمان تمام فکر و خیال شما این بود که شخصی را پیدا کنید و از او برای پیدا کردن راه بازگشت کمک بگیرید. اما اگر کمی زرنگ‌تر بودید، با استفاده از تابلو‌ها و نشانه‌های دور و اطراف می‌توانستید به راحتی راه را پیدا کرده و ترس و وحشت را از وجودتان تخلیه کنید!

بردکرامب نیز همان تابلو‌ها و نشانه‌هایی هستند که مسیر کلی که تا یک صفحه آمده‌اید را به شما نشان می‌دهد و به سادگی می‌توانید تشخیص دهید که در کدام صفحه از کدام دسته‌بندی قرار دارید. به همین سادگی! به همین خوشمزگی!

Breadcrumb در یک وبسایت به شما جهت و مسیر می‌دهد و به شما می‌گوید در حال حاضر در کدام یک از صفحات سایت هستید

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی جنبه‌های مختلف بردکرامب بپردازیم.

پیمایش بردکرامب یا Breadcrumb Navigation چیست؟

بردکرامب المانی است که به کاربران در پیدا کردن موقعیت مکانی دقیقشان در سایت کمک می‌کند. به عنوان مثال اگر در صفحه‌ی محصول خاصی قرار دارید، بردکرامب به شما یادآوری می‌کند که از کدام مسیر‌ها یا دسته‌بندی‌ها وارد این صفحه محصول شده‌اید و می‌توانید به سادگی و با یک کلیک به مسیر قبلی خود بازگردید.

البته بردکرامب اختصاصی وبسایت‌ها نیست و مایکروسافت این المان را از ویندوز ویستا به بعد در تمام نسخه‌های ویندوز قرار داده است که البته می‌توانید تصویر مربوط به آن‌ را مشاهده کنید:

بردکرامب در ویندوز
بردکرامب در ویندوز XP و 7 به ترتیب از بالا به پایین

نیاز ما به بردکرامب یک دلیل تکاملی دارد

این مسئله بر هیچکس پوشیده نیست که ما انسان‌ها شباهت‌های زیادی را با حیوانات داریم. به عنوان مثال، حیوانات شکارچی به دنبال شکاری خواهند رفت که برایشان ارزش انرژی که می‌گذارند را داشته باشد. هیچ شیر و پلنگی به دنبال شکار خرگوش نمی‌رود؛ زیرا فقط آهو و گوزن و حیوانات شبیه به این‌ها هستند که می‌توانند شکم آن‌ها را سیر کنند.

همچنین هیچ شیری بدون اطلاعات و دانسته‌های قبلی به دنبال شکار نمی‌رود و قبل اینکه برای حمله به طعمه خود خیز بردارد، محاسبات خود را به طور کامل انجام می‌دهد. ما انسان‌ها نیز همینگونه هستیم و تنها به دنبال اهدافی می‌رویم که ارزش زمان و انرژی که می‌گذاریم را داشته باشد.

بنابراین در زمینه‌ی سئو، باید تمام تلاش خود را بگذارید که کاربران در هنگام جست و جو، سایت شما را به عنوان پاسخ دهنده به نیاز خود پیدا کنند. بنابراین استفاده از عنوان‌های وسوسه کننده و توضیحات متای کامل در کنار یک بردکرامب کارآمد می‌تواند شانس شما را برای بیشتر دیده شدن و دریافت ترافیک بیشتر، افزایش دهد. زمانی که کاربر وارد سایت شما بشود و تصمیم بگیرد تا به صفحه‌ی دیگری برود، در صورت نبود یک بردکرامب کارآمد، به احتمال خیلی زیاد سایت را ترک خواهد کرد و Bounce Rate وبسایت شما افزایش خواهد یافت.

انواع مختلف بردکرامب در طراحی سایت

بردکرامب بر اساس موقعیت مکانی کاربر

فرض کنید که کاربری از طریق گوگل وارد صفحه‌ی یکی از محصولات سایت شما شده است. این کاربر پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه می‌رسد که محصولی که روی آن کلیک کرده متناسب با نیازش نیست و تصمیم می‌گیرد تا سایر محصولات سایت شما را ببیند. حال چگونه باید به صفحه‌ی دسته‌بندی آن محصول برود؟

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، بردکرامب یک مسیر کاملا مشخص را به شما نمایش می‌دهد تا بتوانید تشخیص دهید که از کدام مسیر آمده‌اید و به همان مسیر و موقعیت قبلی برگردید.

بردکرامب (Breadcrumb) چیست
بردکرامب (Breadcrumb) چیست

بردکرامب مبتنی بر تاریخچه حضور (History)

در این نوع بردکرامب، کاربر با کلیک روی گزینه، وارد صفحاتی خواهد شد که در گذشته بازدید کرده است. کاربر می‌تواند با استفاده از این قابلیت، به سادگی به صفحه‌ی اصلی برگردد که در آن فیلتر‌های مختلفی را تعریف کرده و حال قصد دارد تا محصولات مرتبط با آن فیلتر‌ها را باری دیگر مشاهده کند.

بردکرامب بر اساس ویژگی

این نوع بردکرامب به کاربران نشان می‌دهد که در حال حاضر چه فیلتر‌ها و ویژگی‌هایی روی صفحه اعمال شده و این نوع بردکرامب معمولا در وبسایت‌های فروشگاهی استفاده می‌شود تا کاربران بتوانند لذت بیشتری را در هنگام خرید تجربه کنند.

بردکرامب (Breadcrumb) چیست
بردکرامب (Breadcrumb) چیست

5 فایده استفاده از بردکرامب

بردکرامب‌ها به عنوان المان‌های ساده‌ای در دنیای وب معرفی شدند و حال تاثیرات بسیار مهمی را در تجربه‌ی کاربری سایت دارند. در ادامه به بررسی 5 مورد از مهم‌ترین تاثیرات بردکرامب خواهیم پرداخت.

تشویق به گشت و گذار کرده و از ریزش کاربران جلوگیری می‌کند

اگر کاربران به صفحه‌ی محصولی بروند و از آن محصول خوششان نیاید، یا وبسایت را ترک خواهند کرد و یا به دسته‌بندی آن محصول باز خواهند گشت تا شاید بتوانند محصول بهتری را پیدا نمایند. طبق تحقیقاتی که از طرف برخی از مهندسین صورت گرفته است، کاربرانی که طریقه‌ی استفاده از بردکرامب را بلد بودند، فعالیت خود را سریع‌تر از کاربرانی که بلد نبودند به پایان رساندند.

همچنین کاربرانی هستند که به صورت روزانه فعالیت‌های گسترده‌ای را در سطح اینترنت انجام می‌دهد و زمان زیادی را صرف فعالیت‌های مختلف می‌کنند. بنابراین استفاده از بردکرامب می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی را روی ذخیره کردن زمان و انجام سریع‌تر فعالیت‌ها بگذارد.

دسترسی به وبسایت شما را راحت‌تر می‌کند

طبق تحقیقاتی که پیتر مورویل (Peter Morville)، یکی از کسانی که honeycomb را تعریف کرده است، بردکرامب تاثیر بسیار مثبتی را روی مشاهده شدن هرچه بیشتر وبسایت شما خواهد گذاشت و دسترسی به وبسایت را راحت‌تر خواهد کرد.

بردکرامب تاثیرات بسیار مثبتی را در سئوی وبسایت شما خواهد گذاشت

گوگل اعلام کرد که آدرس سایت یا URL آن سایت را با بردکرامب و نام سایت جایگزین کرده است. گوگل این کار را برای صفحات گوشی انجام داده است و امکان دارد که این ویژگی را روی نسخه‌ی دسکتاپ گوگل نیز بیاورد.

وب مستر‌ها همچنین می‌توانند از Schema یا داده‌های ساختار یافته در بردکرامب استفاده کنند تا بتوانند نتایج تاثیرگذار‌تری را بوجود بیاورند. بنابراین با استفاده از بردکرامب می‌توانید بهینه‌سازی‌های بیشتری را انجام دهید و به موتور جست و جوی گوگل بفهمانید که اهمیت بیشتری را به وبسایت و کاربرانتان می‌دهید تا بتوانید تاثیر خوبی را در زمینه‌ی سئو کسب کنید.

چه دلیلی وجود دارد که از بردکرامب استفاده نکنیم؟

بردکرامب یکی از بهترین اتفاقاتی است که در زمینه‌ی وب افتاده است و هیچ دلیل قانع کننده‌ای وجود ندارد که از آن استفاده نکنیم. جیکوب نیلسن‌ (Jakob Nielsen) می‌گوید که از سال 1995 بردکرامب را پیشنهاد می‌کرده است و عقیده دارد که دلایل کافی برای استفاده کردن از آن وجود دارد.

بردکرامب‌ هیچ صدمه‌ و یا ضرری برای سایت ندارد و البته در 30% مواقع که کاربران به بردکرامب‌ توجه می‌کنند، می‌توانند کمک بسیار شایانی را به آن‌ها بکند. پس حتی اگر این المان بی دلیل در سایت وجود داشته باشد، هیچ صدمه‌ای به تجربه‌ی کاربری سایت شما نخواهد رساند.

بردکرامب استرس کاربران را کاهش می‌دهد

با استفاده از بردکرامب در موقعیت‌هایی مانند ثبت نام، می‌توانید به آن‌ها نشان دهید که دقیقا چند قدم را باید برای نهایی شدن ثبت نام طی کنند و اینکه هر زمان که دلشان بخواهد، می‌توانند به مراحل قبلی بازگردند و این باعث می‌شود که استرس آن‌ها برای انجام فعالیت‌هایی مانند ثبت نام کاهش یافته و با آرامش کامل این کار را انجام دهند.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *