بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟ توضیحات کامل و راهنمایی پیاده سازی آن

بازاریابی محتوایی چیست؟ اولین وظیفه‌ی شما به عنوان یک مدیر مجموعه و یک فروشنده، این است که محتوای کافی و دقیق را برای مخاطبین خود تهیه و تولید کنید. محتوای شما باید ککاملا ارگانیک و جامع باشد و بدون هیچگونه اغراق و یا محتوای نامفهوم باشد.

شما می‌توانید با کمک یک استراتژی دقیق برای تولید محتوا، به اعتبار برند خود بیافزایید و محصولات خود را به تعداد بیشتری از افراد بفروشید. پس همین حالا شروع کنید و یک کسب و کار قدرتمند را به جامعه‌ی هدف خود معرفی نمایید.

ما در این مقاله برای شما راهنمای جمعی از حرفه‌ی بازاریابی محتوایی را برای شما گردآوری کرده‌ایم. پس در ادامه با ما همراه باشید و بازاریابی محتوایی را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید.

بازاریابی محتوایی

در دنیای امروز، کاربران محصولی را خریداری می‌کنند که اطلاعات کافی از آن داشته باشند و به برندی اعتماد می‌کنند که خود را به طور کامل معرفی کرده باشد.

پس به دنبال تولید محتوایی باشید که کاملا ارگانیک و جامع است و تمام اطلاعات مورد نیاز کاربران را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. شما می‌توانید در دل محتوای خود، یک داستان هیجان انگیز و جذاب را تعریف کنید و کاربران را تا انتها با خود همراه نمایید.

بازاریابی محتوایی چیست / اهمیت زیاد محتوا
بازاریابی محتوایی چیست / اهمیت زیاد محتوا

اما بازاریابی محتوایی به چه معنی است؟

بازاریابی محتوا به تعریف ساده یعنی برنامه ریزی، ساخت، توزیع، به اشتراک گذاری و منتشر کردن محتوایی است که متناسب با جامعه‌ی هدف شما باشد.

با بازاریابی محتوایی می‌توانید برند خود را به عده‌ی بیشتری از مردم معرفی کنید، فروش خود را بیشتر کنید و تعاملات و وفاداری مشتریان خود را افزایش دهید.

چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

بازاریابی محتوایی به چند دلیل زیر برای کسب و کار شما مهم است:

 • می‌توانید در مورد محصولات خود، توضیحات و چشم انداز‌های مهمی را به مشتریان ارائه دهید
 • نرخ تبدیل بالا خواهد رفت
 • رابطه‌ی صمیمانه‌ی عمیقی بین مشتریان و کسب و کار شما بوجود خواهد آمد و در نتیجه وفاداری مشتریان نسبت به برند شما افزایش خواهد یافت
 • به مشتریان نشان خواهید داد که محصول شما از چه طریقی قرار است نیاز آن‌ها را رفع کند
 • انجمن ویژه‌ای را حول محور برند خود ایجاد خواهید کرد

حال بیایید نگاه ویژه‌ای به انواع روش‌های بازاریابی محتوا بپردازیم:

انواع زیادی از روش‌های بازاریابی محتوایی وجود دارد که می‌توانید در استراتژی خود استفاده نمایید:

بازاریابی محتوایی چیست؟ / تاثیر شبکه‌های اجتماعی
بازاریابی محتوایی چیست؟ / تاثیر شبکه‌های اجتماعی

1- بازاریابی محتوایی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر نزدیک به 3.7 میلیارد کاربر در سرتاسر جهان دارند و به همین دلیل هم شرکت‌های زیادی هستند که در زمینه‌ی تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، سرمایه گذاری زیادی را انجام می‌دهند.

پلتفرم‌های متنوعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام، توییتر، لینکد‌این و سایر شبکه‌های اجتماعی دیگر، مکان بسیار خوبی برای منتشر کردن محتوا هستند و شما می‌توانید در این شبکه‌های اجتماعی، با منتشر کردن محتوای جذاب و گیرا، طرفداران زیادی را برای برند و محصولات خود دست و پا کنید.

2- بازاریابی محتوایی اینفوگرافیکی

اینفوگرافیک، ساده‌ترین راهی است که می‌توانید داده‌ها، اطلاعات و محتوا را به صورت کاملا قابل فهم و در یک قالب گرافیکی زیبا به نمایش بگذارید.

اینفوگرافیک با ترکیبی از کلمات ساده، عبارات کوتاه و تصاویر قابل فهم، تاثیر زیادی را روی سیستم بازاریابی محتوایی شما می‌گذارد.

اگر قصد دارید تا موضوع آموزشی و یا موضوعات دیگری را به صورت قطعه قطعه و جزء به جزء به نمایش بگذارید، بهترین راه استفاده از اینفورافیک‌ها است.

3- بازاریابی محتوایی وبلاگی

وبلاگ یکی از بهترین انواع توسعه‌ی محتوای داخلی است. با ساخت یک بلاگ قدرتمند، می‌توانید به محتوای دیگر سایتتان با استفاده از لینک قدرت بدهید و اعتبار آن‌ها را بالا ببرید. همچنین می‌توانید در محتوای خود، دکمه‌های اشتراک‌ گذاری در شبکه‌های اجتماعی بگذارید و همچنین در مورد محصولات خودف محتوای جامعی را تهیه کنید.

بازاریابی محتوایی چیست؟ / تاثیر پادکست
بازاریابی محتوایی چیست؟ / تاثیر پادکست

4- بازاریابی محتوایی پادکستی

طی آزمونی در سال 2020، مشخص شد که 37 درصد از جوانان آمریکایی در طی یک ماه وقت خود را به گوش دادن به پادکست‌ها اختصاص داده بودند. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها و بیزینس‌ها شروع به تولید حجم زیادی از پادکست‌ها کردند.

شما می‌توانید در مورد موضوعات مختلفی پادکست تولید کنید و از خلاقیت زیادی در تولید آن‌ها استفاده نمایید. مواردی نظیر اینکه چه کسی در پادکست حضور دارد، چه تعداد از آن ساخته خواهد شد و زمان هر قسمت چقدر است، به اختیار خودتان خواهد بود.

5- تولید محتوای ویدیویی

طبق تحقیقی در سال 2020، مشخص شد که 50 درصد از کاربران علاقه دارند تا ویدیو‌هایی را در مورد برندی که قصد دارند تا با آن تعامل داشته باشند، مشاهده کنند.

تولید کردن ویدیو در زمینه‌ی کسب و کار و محصولات، تاثیر زیادی را در افزایش نرخ تبدیل و بازگشت وجه از سرمایه گذاری دارد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید ارتباط قدرتمندی را بین کسب و کارتان و مخاطبین بوجود بیاورید.

همچنین می‌توانید ویدیو‌های خود را جدا از سایت، در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، لندینگ پیج ‌ها و سایر نقاطی که احتمال دیده شدن آن وجود دارد نیز به اشتراک بگذارید.

بازاریابی محتوایی چیست؟
بازاریابی محتوایی چیست؟

6- بازاریابی محتوایی تبلیغاتی پولی

شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات پولی، جمعیت بیشتری را به سمت برند خود جذب کنید و در هر کجا که دوست دارید دیده شوید، تبلیغات انجام دهید. همچنین ترکیب کردن این روش با محتوای داخلی، یکی از بهترین راه‌های جذب مخاطبین است.

مکان‌های زیادی هستند که می‌توانید در آن‌ها از گزینه‌ی تبلیغات پولی استفاده کنید. گذاشتن بنر در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، صفحات لندینگ و محتوای اسپانسر شده، از جمله تبلیغات پولی هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کسب و کار خود را ارتقا دهید.

مثال‌هایی شگفت انگیز از بازاریابی محتوایی

مثال‌های زیر، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید محتوای بهتری را برای ارتقا دادن کسب و کارتان تولید کنید و در سایت و همچنین شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

1- مثالی از بازاریابی محتوایی شبکه‌های اجتماعی

لاش کازمتیکس برندی است که اگر حتی نام اکانت اینستاگرام خود را نیز lushcosmetics نمی‌گذاشتند و از این اسم در هیچ کجای صفحه استفاده نمی‌کردند، کاربران می‌توانستند تشخیص دهند که صفحه متعلق به آن‌ها است.

صفحه‌ی اینستاگرام لاش کازمتیکس از رنگ‌ها و گزینه‌های خلاقانه‌ی زیادی برای معرفی کردن و نشان دادن محصولات خود استفاده می‌کنند و حتی راهنمای کاملی را از نحوه‌ی استفاده‌ی محصولات خود به کاربران به نمایش می‌گذارند.

صفحه‌ی اینستاگرام لاش ترکیب رنگ متنوع و جذابی دارد و می‌توان گفت که فضای بخصوصی را برای برند لاش بوجود آورده است. حتما به این پیج سر بزنید و از آن ایده بگیرید.

بازاریابی محتوایی چیست؟
بازاریابی محتوایی چیست؟

مثالی از بازاریابی محتوایی اینفوگرافیکی

زمانی که شرکت IBM سرویس ابری فروشگاهی (Cloud Marketplace) خود را افتتاح کرد، اینفوگرافیک دقیق و مفصلی را از آن منتشر نمود. اینفوگرافیک منتشر شده از طرف آن‌ها بسیار منحصر به فرد، مفصل و قابل خواندن بود.

این اینفوگرافیک، اطلاعات کاملی از روند کار‌ آن‌ها، هدف نهایی و مشخصات کامل این محصول را ارائه می‌داد. این اینفوگرافیک همچنین طریقه استفاده از این پلتفرم را نیز به کاربران توضیح می‌داد.

 مثالی از بازاریابی محتوایی وبلاگی

شرکت expedia در زمینه‌ی رزرو بلیت‌های سفر و هتل فعالیت می‌کند و تاکنون توانسته تا به یکی از برجسته‌ترین برند‌های زمینه‌ی فعالیت خود تبدیل شود.

وبسایت این شرکت وبلاگی دارد که مقالاتی را در زمینه‌ی جاهای دیدنی و هتل‌ها منتشر می‌کند. این وبسایت با معرفی کردن جاهای هیجان انگیز، مشتریان خود را بیش از گذشته ترغیب می‌کند تا بلیت‌های مسافرتی آن‌ها را خریداری کنند و با لینک کردن مقالاتشان به صفحات لندینگ خرید بلیت مسافرتی و هتل، فروش خود را چند برابر کرده‌اند.

مثال دیگر این است که اگر یک شرکت فروش لباس‌ دخترانه دارید، وبلاگی را بسازید و داخل ان مطالبی را در مورد انواع لباس‌های دخترانه بنویسید. نتیجه‌ی این کار این است که هیجان مشتریان برای خرید کردن از برند شما بالا رفته و فروش شما چند برابر خواهد شد.

مثالی از بازاریابی محتوایی پادکستی

تصور کنید که یک وبسایت فروش کتاب دارید و تصمیم دارید تا فروش هفتگی و ماهانه‌ی خود را افزایش دهید. روشی که انتخاب کرده‌اید بازاریابی محتوایی پادکستی است و قصد دارید تا هر هفته یک پادکست را برای مخاطبین خود منتشر کنید.

می‌توانم به جرئت بگویم که موثر‌ترین روش برای کسب و کار فروش کتاب این است که هر هفته تعدادی کتاب را به مخاطبین خود معرفی کرده و تخفیف خوبی را روی آن کتاب‌ها اعمال کنید. شما در مرحله‌ی اول ذوق و هیجان مخاطبین را برای خواندن آن کتاب ها را بالا برده و سپس راه رسیدن به آن محصول را برای آن‌ها آسان‌تر کرده‌اید.

مثالی از بازاریابی محتوایی ویدیویی

نمی‌دانم که با برند Dollar Shave Club آشنا هستید یا خیر؛ اما بسیاری از ویدیو‌های تبلیغاتی این برند در لیست ویدیو‌های پر بازدید جهانی قرار گرفته‌اند.

ویدیو‌هایی که آن‌ها تولید می‌کنند برای هرچه بیشتر دیده شدن برند و سرگرم‌ کردن مخاطبین با هدف است. جالب است که بدانید، یکی از ویدیو‌های آن‌ها در یوتیوب، 26 میلیون بار بازدید خورده و این رقم شگفت انگیزی برای یک ویدیوی تبلیغاتی است.

به همین دلیل است که امروزه برند Dollar Shave Club بسیار شناخته شده است و تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌دهند تا وسیله‌ی آرایشی خود را از این برند خریداری کنند.

مثالی از بازاریابی محتوایی تبلیغات پولی

بازاریابی محتوایی تبلیغات پولی در چند نوع مختلف انجام می‌شود. شما می‌توانید یکی از محصولات خود را به همراه جزئیات آن محصول و طرز استفاده از آن را به صورت بنر به یکی از سایت‌های پربازدید بدهید تا به عنوان بنر تبلیغاتی پولی برای شما قرار دهد.

تبلیغات پولی فقط در قالب سایت نیستند و شما می‌توانید بنر و تصاویر تبلیغاتی خود را در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و اینستاگرام منتشر نمایید.

در نهایت مشاهده خواهید کرد که میزان دیده شدن شما افزایش یافته و فروش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا اصول طراحی یک استراتژی دقیق برای یک سیستم بازاریابی محتوایی موفق را با یکدیگر بررسی کنیم.

بازاریابی محتوایی چیست؟
بازاریابی محتوایی چیست؟

استراتژی بازاریابی محتوایی

 1. اهداف هوشمندانه تعیین کنید
 2. شاخص کلیدی عملکرد خود را اندازه گیری نمایید
 3. کانال‌های محتوایی خود را انتخاب کنید
 4. در مورد نوع محتوای خود تصمیم گیری کنید
 5. یک بودجه‌ی مشخص تعیین کنید
 6. محتوا را بسازید و توزیع کنید
 7. نتیجه را آنالیز و اندازه‌گیری نمایید

حال بیایید تا هر یک از این مسائل را یک به یک بررسی کنیم.

1- اهداف هوشمندانه مشخص کنید

اولین مرحله‌ی تعیین کردن استراتژی بازاریابی محتوایی، مشخص کردن اهداف هوشمندانه است. این اهداف باید متناسب با کسب و کار شما باشند و بتوانند کسب و کار شما را ارتقا داده و آن را تکمیل‌تر کنند.

برخی از اهدافی که می‌توانند برای کسب و کار شما بسیار موثر باشند به شرح زیر است:

 • آگاهی از برند خود را افزایش دهید
 • درامد خود را افزایش دهید
 • نرخ تبدیل را بالا ببرید
 • وفاداری به برند را افزایش دهید
 • تعامل مشتری را بالا ببرید
 • اعتماد بین مشتریان و کسب و کارتان را افزایش دهید
 • همکار‌های مورد نیاز خود را برای پیشبرد استراتژی جذب کنید

2- شاخص کلیدی عملکرد خود را تعیین کنید

در قدم بعدی، باید برای اهداف هوشمندانه‌ی خود، شاخص کلیدی عملکرد تعیین کنید. شاخص کلیدی عملکرد، داده‌های قابل اندازه‌گیری هستند که عملکرد کلی شما را به نمایش می‌گذارند.

به عنوان مثال می‌توانید اندازه‌گیری کنید که درآمد شما طی ماه گذشته به چه صورت بوده و آیا نزدیک به هدف هوشمندانه‌ی شما بوده است یا خیر.

3- در مورد نوع محتوای خود تصمیم گیری کنید

در قدم بعدی، نوع محتوایی که قصد تولید آن را دارید را مشخص کنید. برای شروع، باید مخاطبین هدف و مشتریان خود را به خوبی بشناسید و با اخلاقیات و رفتار‌های آن‌ها آشنا باشید.

شما می‌توانید با پرسیدن سوال‌های زیر از مخاطبین خود، از آن‌ها برای طراحی محتوای خود کمک بگیرید:

 • آن‌ها چه چیزی را از شما نیاز دارند؟
 • مهم‌ترین چالش‌ آن‌ها برای انجام دادن چیست؟
 • آن‌ها در محصولات و خدمات شما به دنبال چه چیزی هستند؟
 • شما چگونه می‌توانید کمک کنید که آن‌ها موفق شوند؟
 • بیشتر زمان خود را کجا صرف می‌کنند؟

حال برگردید و انواع محتوایی که به شما معرفی کردیم را باری دیگر نگاه بیاندازید و تصمیم بگیرید که قصد دارید تا کدام نوع محتوا را تولید کنید.

4- کانال‌های محتوایی خود را تعیین کنید

حال که نوع محتوای خود را تعیین کردید، نوبت تعیین کردن کانال‌های محتوایی مخصوص کسب و کارتان است. قصد دارید تا محتوای خود را کجا منتشر کنید؟ کجا احتمال دیده شدن آن بیشتر است؟

برای برخی از محتوا، مکان مشخصی برای انتشار وجود دارد. به عنوان مثال، تصاویر و اینفوگرافیک‌ها را می‌توانید در اینستاگرام منتشر کنید.

بازاریابی محتوایی چیست؟
بازاریابی محتوایی چیست؟

5- بودجه‌ی مشخصی را کنار بگذارید

در مرحله‌ی بعدی باید بودجه‌ی خود را مشخص کنید. برای مشخص کردن بودجه، باید ببینید که قصد دارید تا کدام نوع محتوا را تولید کنید و در کدام پلتفرم‌ها آن را انتشار دهید. سپس باید محاسبه کنید که برای تبلیغ کردن آن در پلتفرم به‌خصوص، به چه مقدار بودجه نیاز دارید.

برای آسان‌تر شدن محاسبه‌ی بودجه‌ی مورد نیاز، سوال‌های زیر را از خود بپرسید:

 • آیا برای تولید کردن محتوای خود، به نرم افزار به خصوصی نیاز خواهید داشت؟ نرم‌ افزار‌ هایی مانند فوتوشاپ که می‌توانید با استفاده از آن، تصاویر خود را ویرایش کنید
 • آیا طراح گرافیک و بازاریاب حرفه‌ای محتوا نیاز خواهید داشت؟ کسانی که بتوانند برای شما محتوای نوشتاری و تصویری تولید کنند
 • چه مقدار بودجه برای فضای تبلیغاتی خود نیاز خواهید داشت؟
 • آیا برای آنالیز کردن نوع محتوای خود، نیاز به ابزار و یا منابع خاصی دارید؟

برگه‌ای را بردارید و تمام نیاز‌های خود را بنویسید. سپس ببینید که بودجه‌ای که برای پروژه‌ی خود در نظر گرفته‌اید زیاد است یا کم و سپس آن را تنظیم کنید.

6- محتوا را تولید توزیع کنید

حال دیگر نوبت آن است که محتوای خود را تولید و توزیع کنید و در اختیار کاربران خود قرار دهید. برای اینکه مطمئن شوید تا در زمینه‌ی تولید محتوا کم نمیاورید، تاریخ مشخصی را برای تولید و توزیع محتوای خود مشخص کنید و سعی کنید که برای تمام دوران کاری خود، محتوای لازم را داشته باشید.

این برنامه به اعضای تیم شما کمک می‌کند تا بتوانند روی یک برنامه ریزی مشخص حرکت کنند و به مدت طولانی، مدیریت کاملی روی روند تولید و توزیع محتوا داشته باشند.

7- نتیجه‌ی نهایی را بررسی و اندازه‌گیری کنید

در نهایت، باید بررسی کنید و ببینید که آیا استراتژی شما برای بازاریابی محتوایی جواب داده است یا خیر. آیا نیاز به تغییرات گسترده خواهید داشت؟ آیا توانسته‌اید تا مخاطبین هدف خود را به اندازه‌ی کافی جذب کنید؟ آیا نیاز دارید تا تغییراتی را برای جذب مخاطبین بیشتر پیاده کنید؟

برای بهتر درک کردن روند کار و نتیجه‌ی نهایی، برگردید و اهداف هوشمندانه‌ای را که تعیین کردید تا مشاهده کنید. سپس شاخص کلیدی عملکرد را با اهداف خود مقایسه کنید و نتیجه‌ را خواهید دید.

مخاطب خودتان را با تکنیک‌های بازاریابی محتوایی مجذوب خود کنید

با یک بازاریابی محتوایی موثر می‌توانید تعداد زیادی مخاطب و مشتری را برای برند خود دست و پا کنید. امیدواریم که توانسته باشیم تا شما را اندکی در این مسیر راهنمایی کنید.

همچنین یادتان نرود که نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *